Gogle narciarskie są chyba najważniejszym akcesorium w wyposażeniu ridera. Spójrzmy prawdzie w oczy, jeśli nie widzisz, dokąd zmierzasz, jazda na nartach lub snowboardzie będzie trudna i niebezpieczna. A większość zawodników często nawet nie myśli o korzyściach płynących z dobrej optyki narciarskiej na stoku i o tym, jak bardzo przyczynia się ona do komfortowego dnia na nartach.

Gogle na narty — funkcje

  • Ochrona przed uszkodzeniami mechanicznymi. Gogle na narty chronią całą górną część twarzy przed przypadkowymi uderzeniami i osłania oczy przed odpryskami śniegu lub lodu. W przypadku upadku na stoku gogle chronią przed obrażeniami spowodowanymi zderzeniem z krawędziami nart/snowboardu lub oblodzonym śniegiem.
  • Ochrona przed zimnym wiatrem i słońcem w górach. Jeśli zamierzasz jeździć na nartach w pełnym słońcu, Twoje soczewki powinny odcinać co najmniej 95% promieni UV. Nawet zła pogoda nie zmniejsza zagrożenia, w górach łatwo o poparzenie siatkówki w śniegu lub we mgle.
  • Korekcja i wyostrzanie obrazu. Śnieg i lód w górach mocno zniekształcają widok terenu, szczególnie w niekorzystnych warunkach oświetleniowych. Oczywiście z tego powodu zawodnik nie może szybko reagować na niektóre przeszkody w postaci urwanych odcinków nartostrady, jak również zasp i zwałów śniegu. Dlatego gogle narciarskie są niezbędne, aby poprawić widoczność na stoku.

Kolor

Gogle z odpowiednio dobranym obiektywem sprawią, że „obraz” nabierze kontrastu zbocza, uwypukli cienie i głębię obiektów, usunie „szumy” od odblasków światła odbitego i pomoże szczegółowo obejrzeć topografię podczas zjazdów i podjazdów. Najskuteczniejszym sposobem na osiągnięcie powyższych efektów jest dodanie do soczewki kolorowego pigmentu, który „wycina” część widma kolorów i sprawia, że białe zbocze jest kontrastowe. 

Narciarskie gogle dostępne w tym miejscu.