Hamaki przez wiele osób kojarzone są głównie z ogrodowymi akcesoriami umożliwiającymi zaznanie relaksu. Rosnącą popularnością cieszą się jednak ich turystyczne odpowiedniki, które świetnie sprawdzają się podczas biwaków i nocowania w lesie. Rozważając zakup przedmiotu z tej drugiej kategorii, należy dobrze przemyśleć wybór konkretnego modelu. Egzemplarz wykorzystywany jako alternatywa dla namiotu musi bowiem zapewnić użytkownikom pełen komfort i bezpieczeństwo. Jak wybrać odpowiedni model?

W jakich warunkach przedmiot będzie wykorzystywany?

Aby dopasować odpowiedni model do własnego zapotrzebowania należy zastanowić się właśnie nad tym, kiedy i jak użytkownicy będą z niego korzystać. Przede wszystkim warto rozważyć panujące wówczas warunki pogodowe. Niezależnie od pory roku, korzystnym rozwiązaniem są modele wyposażone w moskitierę. Wiele hamaków może posiadać wbudowaną siatkę chroniącą przed owadami.

Do pozostałych bez problemu dopasować można osobne akcesoria. Jeżeli dana osoba zamierza korzystać ze sprzętu w czasie wyjątkowo zimnych dni, powinna wziąć pod uwagę grubość materiału i jego odporność na wilgoć. Możliwe jest bowiem odnalezienie modeli lepiej przystosowanych do zimowej pogody. Od warunków pogodowych uzależnione jest również to, czy konieczne będzie wyposażenie się w dodatkowe akcesoria. Co warto wiedzieć na ten temat?

Dopasowanie ekwipunku do pogody

Oprócz moskitiery, do hamaka warto dobrać również odpowiedni tarp, czyli płachtę biwakową. Dzięki zamontowaniu jej nad posłaniem, użytkownicy nie muszą obawiać się ewentualnych opadów. Właściwe przymocowanie płachty w pełni ochroni przed deszczem. Uniemożliwi również wpadanie do hamaka szyszek i gałęzi przy wietrznej aurze. Osoby korzystające ze sprzętu zimą powinny również wyposażyć się w specjalną matę.

Poszczególne egzemplarze wykonane są tak, aby nie wypadać z posłania. Ich zadaniem jest dodatkowa ochrona przed zimnem. Warto pamiętać o tym, że w miejscu największego obciążenia, śpiwór i materiał ulegają silnej kompresji. Ze względu na to stanowią słabsze zabezpieczenie przed zimnem. Właściwa mata pomoże rozwiązać ten problem.

Posłanie odpowiadające zapotrzebowaniu

Wśród turystów odnaleźć można osoby stawiające na maksymalny komfort lub minimalną objętość bagażu. W każdym z tych przypadków odpowiednim rozwiązaniem okaże się nieco inny hamak turystyczny. Bez problemu odnaleźć można też akcesoria, które stanowią dobry kompromis pomiędzy powyższymi wymaganiami. Hamaki posiadają różne wymiary i ciężar. Warto wiedzieć o tym, że większa powierzchnia do spania zapewni też większy komfort.

Jednocześnie będzie to też cięższe akcesorium. Najlżejsze modele mogą osiągać nawet wagę 150 gramów. Zwykle są to jednak płachty o mniejszych wymiarach. Dopasowanie właściwego dla siebie akcesorium należy w tym przypadku uzależnić od preferencji. Wśród korzystnych propozycji znajdują się też stosunkowo lekkie modele dwuosobowe.

Jaki hamak warto wybrać?

Aby posłanie sprawdzało się w terenie przez kilka sezonów, warto postawić na przedmiot wysokiej jakości. Akcesoria znanych i sprawdzonych firm zwykle nie zawodzą użytkowników. Trwały hamak powinien być wykonany z dobrej klasy materiału. Ważne są tutaj również solidne szwy. Niektóre firmy stosują specjalne technologie zabezpieczające przed rozerwaniem. Korzystną opcją może być też model ze specjalnym systemem mocowania, dzięki któremu rozbijanie obozu nie zajmie wiele czasu. Dzięki różnorodności ekwipunku z tej kategorii, z pewnością każdy znajdzie odpowiedni egzemplarz dla siebie.