Plecaki turystyczne to zróżnicowana kategoria przedmiotów, których odpowiedni dobór może mieć istotny wpływ na komfort podróżujących. Wśród nich pojawiają się modele o różnej pojemności, kształcie i przeznaczeniu. Poszczególne rodzaje mogą okazać się korzystnym rozwiązaniem w różnych sytuacjach. O czym należy pamiętać, aby wybrać możliwie najlepszy dla siebie plecak trekkingowy?

Jak wybrać odpowiednią pojemność?

Pierwszym krokiem powinno być dostosowanie odpowiedniej pojemności plecaka do zapotrzebowania. Należy tutaj wziąć pod uwagę to, na jak długie wyjazdy będzie on zabierany. Istotny jest również rodzaj wycieczek. Podczas jednodniowych wyjazdów zazwyczaj świetnie sprawdzają się modele o pojemności 20 – 30 litrów. To zarazem akcesoria chętnie wykorzystywane podczas wspinaczki. W tej kategorii odnaleźć można plecaki o różnej budowie. Warto upewnić się, że określona ilość komór i kieszeni spełni zapotrzebowanie danej osoby. Jaka wielkość akcesoriów będzie odpowiednia podczas kilkudniowych wypadów?

Wielkość plecaka a długość podróży

Ilość zabieranego ekwipunku i sposób pakowania plecaków to zwykle dość indywidualne kwestie. Bazując na ilości potrzebnych podczas określonych rodzajów wycieczek przedmiotów, można jednak umownie dopasować wymaganą pojemność do długości wyprawy. Podczas trzy- i czterodniowych trekkingów doskonałym rozwiązaniem okazują się być modele o pojemności 50 – 60 litrów. To uniwersalne plecaki, które mogą okazać się korzystnym rozwiązaniem podczas różnych typów podejmowanych aktywności outdoorowych.

Zależnie od budowy i wykorzystanych materiałów, w tej kategorii odnaleźć można zarówno akcesoria dostosowane do przenoszenia dużych ciężarów, jak i lekkie plecaki turystyczne. Osoby wybierające się na pięciodniową wycieczkę powinny rozważyć zakup plecaka o pojemności 60 – 80 litrów. Na jego pakowność warto zwrócić uwagę szczególnie wtedy, kiedy nocuje się w namiocie i samodzielnie przygotowuje posiłki. Na długiej, ponad tygodniowej wyprawie, z pewnością sprawdzi się model o pojemności 80 – 100 l.

Jaki plecak będzie wygodny?

Decydując się na określony plecak należy upewnić się, że będzie on odpowiednio dopasowany do siły, wzrostu i budowy ciała danej osoby. Duże plecaki turystyczne po spakowaniu okazują się zwykle ciężkie. Podczas dłuższych wypraw bardzo istotne jest właściwe rozłożenie ciężaru. W przypadku takich plecaków należy więc szczególną wagę przywiązać do rodzaju posiadanego pasa biodrowego.

Powinien on być zarazem solidny i wygodny. Ważna jest jego miękkość i dopasowanie do ciała. Zaleca się również zwrócić uwagę na możliwość regulacji systemu nośnego. Oprócz dopasowania długości szelek, ważna jest zmiana ich wysokości tak, aby odpowiadały wzrostowi użytkownika. Ponadto wielu producentów oferuje modele dopasowane do wzrostu i budowy ciała poszczególnych osób. O czym jeszcze pamiętać poszukując plecaka?

Jakie jeszcze aspekty mogą okazać się ważne?

Aby plecak okazał się wygodny i funkcjonalny, warto zwrócić uwagę na jego budowę. Jeżeli korzystające z niego osoby będą na trasie wyciągały z niego jakieś przedmioty, powinien być zaopatrzony w odpowiednią ilość bocznych kieszeni. Warto też upewnić się, że dane akcesorium posiada przeciwdeszczowy pokrowiec. Za wyjątkowo wygodne rozwiązanie uznaje się z kolei specjalną kieszeń, do której można wsadzić bukłak na wodę z wężykiem, przez który się pije. Praktyczny plecak będzie miał też troki, do których przymocowuje się potrzebny ekwipunek. Warto również dopasować wygląd plecaka do własnego gustu.