Bardzo często dzieci już od najmłodszych lat uwielbiają ruch na świeżym powietrzu, a doskonałą okazją do tego jest możliwość jazdy na rowerze. Jednakże, wybranie roweru dla małego szkraba wcale nie jest prostym zadaniem, a niejednokrotnie jest to nawet trudniejsze niż w przypadku roweru dla osoby dorosłej. Co warto wziąć pod uwagę już na etapie planowania takiego zakupu?

Rower idealnie dopasowany do dziecka

Oczywiście, pierwszą i podstawową kwestią jest wielkość takiego roweru. Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę wzrost dziecka i ewentualnie jego wiek, a także to, jak jest sprawne fizycznie. Pierwszym rowerem dla najmłodszego dziecka jest rower biegowy, kolejne modele to już tradycyjne rowerki dla dzieci z pedałami.

– Wraz ze wzrostem dziecka rośnie też wielkość kół roweru, a zaczyna się od 12″. Zmienia się też rozmiar ramy, która także z czasem rośnie razem z dzieckiem.

– Dopasowanie roweru do dziecka jest o tyle ważne, że pomoże szybciej opanować maluchowi samodzielną jazdę. Kupując rowerek dla dziecka na wyrost może okazać się, że maluch łatwo się zniechęci ewentualnymi niepowodzeniami. Na sam początek rowerek można wzbogacić o dodatkowe kółka boczne z tyłu, chociaż zazwyczaj dzieci, które zaczynają swoją przygodę z tym sportem od rowerka biegowego nie mają zbytnich problemów ze złapaniem równowagi. Warto więc stopniowo uczyć malucha nowych rzeczy tak, aby jazda na rowerze była dla niego przyjemnością.