Sztuki walki są sportem, który pozwala na rozwój sprawności fizycznej i trening mentalny. Podczas treningu można nauczyć się technik samoobrony. Większość sztuk walki wywodzi się z Azji.

Filozofia

Sztuki oparte są na filozofii, która odnosi się do szacunku w stosunku do innych osób. Treningi służą nie tylko poprawie kondycji, ale także wypracowaniu cierpliwości, wytrwałości i sumienności.

Judo

Judo jest sztuka walki, która została stworzona przez Jigoro Kano. Judo wywodzi się z jujtsu. Techniki stosowane w judo można podzielić na rzuty, chwyty i uderzenia. Walki i treningi odbywają się z podziałem na kategorie wagowe i płeć. Walka trwa cztery minuty, w przypadku młodszych zawodników czas ten jest skrócony do trzech minut. Zawodnicy noszą specjalne stroje nazywane kimonami.

pas do kimono

Karate

Karate powstało w Okinawie. Karate prawdopodobnie wywodzi się ze japońskiej sztuki walki, która była podobna do boksu. Karate zostało podzielone na wiele stylów. Obecnie jest ich ponad sto. Podobnie jak w judo, zawodnicy noszą kimona.

Hierarchia poziomu zaawansowania

\W judo i karate został wprowadzony system hierarchii zaawansowania poszczególnych zawodników. Stopnie zostały podzielone na uczniowskie i mistrzowskie. Pas do kimona do judo określa stopień zawodnika. Podobnie pas do kimona karate wskazuje na zaawansowanie zawodnika. Kolor biały oznacza nowego ucznia, a kolor czarny najwyższy stopień zaawansowania.