Rodzic kupuje maskę antysmogową dziecku, by chronić jego zdrowie przed szkodliwym działanie smogu. Smog nie powstał nagle, występował już wcześniej, ale człowiek nie był świadomy jego działania. Teraz już wiadomo, że wdychanie związków chemicznych, pyłów może wywoływać astmę, przewlekłe zapalenie oskrzeli, niewydolność oddechową, czy choroby płuc.

Rodzice obawiają się, czy uda im się przekonać swoje dzieci do noszenia maski antysmogowej. Każde dziecko jest inne, zatem różne są metody przekonywania.

Maskę antysmogową dla dziecka należy kupić od najmłodszych lat, z reguły około 3-ciego roku życia. Z takim dzieckiem można już się porozumieć. Dziecko w tym czasie głównie uczy się od rodziców. Zatem wybór maski antysmogowej dla dzieci powinien być połączony z zakupem, także przez rodzica. Trudno przekonać dziecko do noszenia, jeśli samemu się jej nie używa.

Maski antysmogowe dla dzieci dostępne są w różnych wzorach na materiałach masek. Dzieci zainteresowane są kolorami, rysunkami, np. zwierząt, samochodów. Dzięki temu szybciej je akceptują.

Najważniejsza jest jednak rozmowa, po to by dziecko było świadome, dlaczego ma nosić maskę. Najprostsze tłumaczenie jest najlepsze. Można pokazać, czarny dym z komina, czy dym z jadących samochodów. Wytłumaczyć, że to śmierdzące spaliny, które powodują choroby.

Maski antysmogowe dla dzieci są zazwyczaj atrakcją, często to dorośli mają obawy, że zostaną źle odebrani.