Czy istnieje sposób na pogodzenie turystyki górskiej, narciarstwa biegowego oraz zjazdowego? Odpowiedź brzmi: „tak”. Wszystkie te elementy zawiera w sobie rekreacja, którą uprawiamy na nartach skiturowych.

Co to są narty skiturowe?

Narty skiturowe z pozoru są bardzo podobne do zwykłych nart zjazdowych, ale po bliższych oględzinach zauważymy, że wiązania w tych nartach są największą różnicą, jaka dzieli je od nart typowo zjazdowych. O ile same narty skiturowe, są bardzo podobne do nart zjazdowych, ponieważ narty skiturowe muszą umożliwiać bezpieczne zjazdy, to wiązania są już nieco inne. Wiązania skiturowe muszą umożliwić solidne wpięcie buta w wiązanie zarówno przednie, jak i tylne, aby zjazd był bezpieczny, ale podczas podchodzenia oraz jazdy na wprost, pieta musi być wolna.

Czy tylko narty skiturowe są nam potrzebne do uprawiania turystyki skiturowej?

Narty skiturowe są najważniejsze w turystyce skiturowej, ale buty do nart skiturowych nie są ważne wiele mniej. W zasadzie te dwie rzeczy są ważne w podobnym stopniu, ponieważ z jednego nie możemy korzystać bez drugiego. W turystyce skiturowej ważne są również kijki skiturowe, które są bardziej podobne do kijków biegowych niż do zjazdowych, ponieważ są nam potrzebne głównie do podchodzenia oraz do jazdy po płaskim. Na wyprawę dobrze jest zabrać również kask oraz ciepłe ubranie i zapas żywności i płynów.

Turystykę skiturową możemy uprawiać zarówno na wytyczonych szlakach turystycznych, jak i poza nimi. W tym drugim przypadku ważne jest zachowanie rozwagi i ostrożności.

Narty skiturowe dostępne na stronie DobreNarty.pl.