Akcesoria do rowerów nie tylko mogą poprawić komfort jazdy, ale także dzięki szerokiemu asortymentowi na rynku, mogą polepszać wygląd tych jednośladów. Do takich akcesoriów zalicza się gripy rowerowe, które są założone na kierownicy w celu zapewnienia pewnego chwytu. 

Czym kierować się wybierając rączki rowerowe?

Rączki do roweru są dostępne w w wielu kształtach, co sprawia że są dostosowane do indywidualnych potrzeb. Przy wyborze warto kierować się typem roweru oraz warunkami, w jakich się jeździ. Dobór odpowiednich chwytów rowerowych zwiększy stabilność, a także zapobiegnie odrętwieniu dłoni czy nadmiernemu poceniu. Jest to element, który po jakimś czasie się zużywa, dlatego warto też zwrócić uwagę na jakość i wytrzymałość. 

rączki rowerowe

Rodzaje chwytów rowerowych 

Dla amatorskiej jazdy na rowerze wystarczą gripy uniwersalne. Natomiast istnieją jeszcze inne rodzaje, na które warto zwrócić uwagę. Zalicza się do nich:

  • Ergonomiczne uchwyty
  • Gripy sportowe 
  • Gripy silikonowe 

W jaki sposób gripy rowerowe wpływają na komfort jazdy?

Gripy rowerowe powinny zapewnić pewny chwyt, co pozwoli na swobodne manewrowanie w każdych warunkach pogodowych.  Niektóre chwyty rowerowe są odporne na wilgoć zapewniając komfort jazdy nawet w deszczowe pogody. Dodatkowo mogą zmniejszyć drgania podczas jazdy. Co więcej nie zmieniają temperatury w zależności od otoczenia, dlatego nawet w upalne dni nie nagrzewają się tak szybko jak metalowa kierownica. Dzięki wielu kształtom można dobrać takie, które zapewnią wygodny uchwyt.