Wiele osób bez magnezji nie wyobraża sobie górskiej wspinaczki. Niektóre środowiska kwestionują jej stosowanie i uważają to za działanie nieetyczne. Pozwala ona pokonywać coraz większe wyzwania. Stosowana jest też w innych sportach takich jak na przykład lekkoatletyka, gimnastyka czy sporty siłowe. Chętnie korzystają z niej zarówno zawodowcy, jak i amatorzy. Czym jest ten biały proch i jaki są jego rodzaje?
Co to jest magnezja?
Magnezja lub inaczej hydroksowęglan magnezu to nieorganiczny związek chemiczny w postaci białego proszku. Stosowana jest we wspinaczce w celu zapobiegania ślizganiu się dłoni podczas chwytu skały. Proszek wchłania wilgoć, zapobiega potliwości dłoni oraz poprawia tarcie. Dzięki temu pomaga ona w trudnych momentach wspinaczki. Woreczek z magnezją często przyczepia się z tyłu na pasie – (zobacz: polarsport.pl/wspinaczka/woreczki-magnezja.html), dzięki temu można sięgnąć po nią w każdej chwili. Ma to również znaczenie psychologiczne. Moment sięgania do worka pozwala na chwilę koncentracji i odpoczynku.
Rodzaje magnezji
Hydroksowęglan magnezu dostępny jest w kilku formach. Najbardziej popularna jest magnezja w proszku. Bardzo szybko i łatwo nakłada się ją na dłonie. Jest to najczęściej wybierana forma tego produktu. Jej minusem jest jednak to, że mocno się pyli, a do tego może się wysypać. Inną postacią jest magnezja w kulce, czyli sprasowany hydroksowęglan magnezu umieszczony w materiałowym woreczku. Nie jest tak wydajna, jak proszek, ale jej zaletą jest to, że się nie pyli i nie rozsypuje. Trzecią formą jest magnezja w płynie. Zawiera dodatek alkoholu, który po naniesieniu na dłonie odparowuje. Jest kleista i długo trzyma się na dłoniach. Jest to ważne, ponieważ podczas wspinaczki nie skorzystamy z magnezji w płynie. Będzie to po prostu niemożliwe do wykonania, gdyż do wyciśnięcia tubki potrzebujemy obu rąk.