EAA należy do grupy aminokwasów niezbędnych do życia. Ponadto, zaliczane są do nich; leucytyna, lizyna, walina, metionina, treonina, histydyna, fenyloalanina, izoleucytyna i tryptofan. Nie są one syntetyzowane w organizmie, dlatego trzeba dostarczać je z zewnątrz.

Aminokwasy EAA

Niedobory aminokwasów oddziałują negatywnie na układ rozrodczy, trawienny, mięśniowy, czy też nerwowy. Najbardziej znanymi wśród sportowców są aminokwasy egzogenne. Podczas wysiłku fizycznego i solidnych treningów, zapotrzebowania na takie związki znacząco wzrasta. Niezbędne jest zatem uzupełnienie deficytu, co wpłynie na sylwetkę sportowca, jego kondycję i zdrowie.

suplementy diety

Suplementacja EAA

Uważa się, że suplementacja EAA wpływa na większą wydajność organizmu podczas wysiłku fizycznego, redukcję masy ciała, wzmacnianie organizmu i poprawę nastroju, a także zapobieganie utraty tkanki mięśniowej. Dodatkowo zapewnia odpowiedni poziom procesów biochemicznych, także anabolizmu i stymuluje syntezę insuliny, serotoniny, czy hormonu wzrostu. Sportowcy zażywający często wysiłku powinni stosować taką suplementację, aby zapobiec zmęczeniu organizmu i wpłynąć na szybszą regenerację mięśni po treningu. 

Aminokwasy EAA można nabyć w wielu sklepach z suplementami, a także w sklepach internetowych, np. ŚwiatSupli. Niedobory tych związków mogą mieć poważne konsekwencje, dlatego zwłaszcza osoby podejmujące aktywny tryb życia powinny z nich korzystać. Stanowią także dodatek do innych suplementów, mogą być spożywane w formie tabletek, płynów lub po rozpuszczeniu w wodzie.