Najpierw upewnij się, że Twoje buty turystyczne są bezpiecznie przywiązane do stóp. Następnie załóż raki na zewnętrzną część buta. Możesz to zrobić odwracając raki do góry nogami i zaczepiając je na haku buta. Gdy raki są już zaczepione i nie przeszkadzają, możesz zawiązać buty. Upewnij się, że są one zawiązane bezpiecznie, bez możliwości poruszania się. Upewnij się, że sznurówki są zawiązane na tyle ciasno, że nie będą się rozpinać podczas wędrówki. Upewnij się, że nie ma żadnych dodatkowych sznurówek wiszących w pobliżu. Raki są ostre i mogą łatwo zaplątać się w luźne sznurówki. Gdy to zrobisz, możesz odwrócić raki do góry.

Wciągnij buty – sprawdź raki

Kiedy już masz swoje raki na miejscu, możesz podciągnąć swoje buty. Najłatwiej jest to zrobić siadając i stawiając stopę na ziemi. Kiedy stopa jest już na ziemi, podciągnij buta i upewnij się, że jest dobrze dopasowany do kostki.

Chcesz się upewnić, że nie jest zbyt ciasny, aby mógł potencjalnie odciąć krążenie krwi, ale nie powinien też być zbyt luźny. Jeśli but będzie jeździł powyżej kostki, nie będzie tak bezpieczny. Gdy but jest już odpowiednio podciągnięty, zasznuruj go bezpiecznie.

Wciągnij spodnie i koszule – ubiór to podstawa

Jeśli na zewnątrz jest zimno, będziesz chciał się upewnić, że twoje nogi są ciepłe i zakryte. Możesz to zrobić wkładając spodnie, koszulki, a nawet skarpetki. Gdy masz już raki na miejscu i zawiązane buty, możesz wsunąć spodnie w skarpety, podwijając je do góry goleni. To samo możesz zrobić z koszulą.

Aby było jeszcze cieplej, możesz włożyć mankiety spodni i koszuli do butów. Jeśli masz na sobie kurtkę, możesz ją również wsunąć w spodnie, tak aby znajdowała się wokół talii.

Stabilizacja skarpet w butach i rakach na nich

Gdy spodnie, koszulki i skarpetki są już włożone do butów, możesz je zamknąć. Możesz to zrobić owijając sznurówki wokół ubrania, naciągając je mocno i wiążąc w węzeł. Możesz to również zrobić owijając sznurówki wokół kostki i wsuwając je pod górny pasek raków. Dzięki temu Twoje ubranie będzie zawinięte i nie będzie Ci przeszkadzać podczas wędrówki.

Raki to stabilizacja w chodzeniu

Pamiętaj, że raki to nie łyżwy. Same raki możesz kupić w takim sklepie jak Dobrenarty, gdzie wybór tychże produktów jest bardzo duży. Musisz być ostrożny podczas ich noszenia. Nie chcesz się spieszyć podczas wędrówki z założonymi rakami, ponieważ możesz potencjalnie spaść i poważnie się zranić. Chcesz również upewnić się, że nosisz raki na odpowiednich powierzchniach. Jeśli wędrujesz po powierzchni, która nie wymaga raków, możesz potencjalnie skaleczyć się na ostrych ostrzach. Jeśli chcesz odkrywać góry zimą, raki są niezbędnym elementem wyposażenia, aby chronić się przed potencjalnie śmiertelnymi upadkami i szlakami pokrytymi lodem.

Ale jeśli chcesz używać ich bezpiecznie, będziesz chciał się upewnić, że wiesz, jak je założyć i zrobić to poprawnie. Najlepszym sposobem na to jest upewnienie się, że nosisz odpowiedni sprzęt do odpowiedniej powierzchni.