W Polsce kontrowersyjny temat powietrza jest obecny cały czas. Normy w najbardziej zanieczyszczonych miastach kraju przekroczone są nawet o 600%. W skład smogu wchodzą pyły zawieszone, dwutlenki siarki, WWA oraz tlenki azotu. Przez wdychane zanieczyszczenia w organizmie wzrasta ryzyko chorób oddechowych, krążenia, często są one przyczynami nowotworów, a szczególnie szkodzą starszym osobą i kobietą w ciąży.

Ochrona przed smogiem – powstały skuteczne technologie
Sposobów na ochronę jest wiele, jednak najbardziej powszechne i znajdujące zastosowania są maski antysmogowe oraz oczyszczacze powietrza. Te pierwsze mają działanie doraźne. Można je brać ze sobą na spacer, biegać w nich czy poruszać się po mieście. Ważne, aby posiadały potrzebne atesty oraz nie przepuszczały najgroźniejszych z zanieczyszczeń dla naszego organizmu, czyli pyłu PM 2,5. Trzeba pamiętać o regularnej wymianie filtra powietrza, ponieważ tylko wtedy maska spełnia dobrze swoją funkcję.

Maski są przeznaczone na wyjścia na zewnątrz, oczyszczacze mają zastosowanie w domu. Zasysają zanieczyszczone powietrza, oddając czyste. Najlepiej sprawdzają się, jeżeli w domu są pozamykane okna i drzwi, wówczas możemy być pewni, że jakość powietrza w naszym domu wzrośnie. Parametrami, na jakie należy zwrócić uwagę przy ich zakupie to: przepływ powietrza i CADR, poziom hałasu, jaki emitują, ilość energii, jaką zużywają oraz dostępność do nich części zamiennych. Skuteczność oczyszczacza powietrza w zależności od modelu wynosi od 85% do 99%.