Jest to wykonywana ze specjalnego materiału bielizna zakładana pod wierzchnie ubranie. Materiał jest elastyczny i ściśle przylega do ciała osoby, która go nosi. Nieprzepuszczalność powietrza i dobra izolacja cieplna sprawia, że tego typu odzienie bardzo dobrze utrzymuje temperaturę, zapobiegając wychłodzeniu organizmu.
Świetnie sprawdzi się podczas wszelkich wędrówek górskich, zwłaszcza tych w chłodniejsze dni, oraz podczas wyjazdów zimowych na narty, czy snowboard. Niestety, ten typ bielizny nie zapewnia odpowiedniej wentylacji, więc wilgoć nie jest odprowadzana z powierzchni ciała i nie powinno się jej stosować w cieplejsze dni. Jej podstawowym zadaniem jest ochrona przed wiatrem i zapobiegnięcie utracie ciepła.
Czym różni się bielizna termiczna od termoaktywnej?
Planując zakup tego fragmentu garderoby, można natknąć się jeszcze na pojęcie bielizny termoaktywnej. Różni się ona od poprzednio opisanego termicznego odpowiednika tym, że oprócz zapewnienia izolacji cieplnej dla organizmu i ochrony przed wiatrem, ze względu na swoją strukturę pozwala na odprowadzenie nadmiaru wilgoci z powierzchni ciała, co zapewnia komfort podczas wysiłku fizycznego i sprawia, że nawet po intensywnych ćwiczeniach osobie noszącej ten typ odzieży towarzyszy uczucie świeżości. Materiał, z którego wykonane jest ubranie, pozwala ciału „oddychać”, a jego elastyczność pozwala na pełną swobodę ruchu. Z tego powodu ten typ bielizny jest zalecany do wysiłku na świeżym powietrzu podczas lata i wiosny.